Průjem

 

1. Hygienické zásady
2. Zásady, které mohou zkrátit trvání průjmu a minimalizovat následky

 

Průjem je projevem narušené rovnováhy střevní mikroflóry, nejčastěji z důvodu virové nebo bakteriální infekce. Může při něm dojít k závažné dehydrataci a rozvratu  vnitřního prostředí v důsledku ztrát vody a minerálů.  Pokud při dodržování níže uvedených opatření dítě netoleruje tekutiny, nemočí alespoň 4x denně, je nutné bez odkladu vyhledat lékaře.

1. Hygienické zásady – brání nakažení a šíření infekce

Vždy je nutné dbát na řádné mytí rukou po každém použití toalety. Nemocný s průjmem by neměl přijít do kontaktu s potravinami pro jiné lidi. Je třeba zachovat klidový režim v domácím prostředí, nechodit do kolektivu, nenamáhat se, vyhýbat se slunci.

2. Zásady, které mohou zkrátit trvání průjmu a minimalizovat následky

Pravidelné doplňováni ztracených tekutin. Nejvíce se hodí iontové nápoje, nesycené minerálky,černý čaj oslazený Glukopurem, speciální rehydratační roztoky /Kulíšek/.

Na začátku onemocnění jsou důležité především tekutiny, je možná i 1-denní tzv. „hladová„ pauza. Dále je nutné dodržovat dietní opatření. Vhodné je suché starší bílé pečivo, suchary, vařená rýže, dušená mrkev. Ztracené minerály tělu doplňují banány, ev. sušené švestky nebo meruňky. Postupně můžeme přidávat vařené brambory nebo těstoviny, drůbeží nebo hovězí maso dušené na vodě. Teprve po plné normalizaci stavu se navracíme k tukům a mléčným výrobkům.

V akutním stavu je možné podávat lék Smecta,Nutrolin-B,Endiaron, dále je vhodné podávání probiotika – Laktobacílky, Biopron, Enterol, …Copyright © 2013 

(Webmann)