Jste zde
Zánět středního ucha
1. Co je zánět středního ucha?
2. Jak dítěti ulevit?
3. Co dělat v případě opakovaných zánětů středouší?
4. Pomůže odstranění nosní mandle?
1. Co je zánět středního ucha?
Je poměrně častým onemocněním malých dětí a velmi prudce probíhá zejména u kojenců. Vzniká vždy jako komplikace probíhající vleklé rýmy tím, že infekce pronikne sluchovou trubicí (Eustachovou). Je to trubice, která zajišťuje dostatečnou ventilaci středního ucha, u kojenců je široká a krátká, není ještě plně vyvinuta a ústí přímo do hltanu. Takže infekce z nosohltanu se velmi snadno dostane touto trubicí do středouší. Dojde k zánětu sliznice, která středouší pokrývá, hromadí se zde hlen nebo hnis, bubínek se rozpíná a právě toto pnutí vyvolává ukrutné bolesti. Pokud včas nezasáhne lékař tím, že ho propíchne, bubínek sám praskne a hnis vyteče. Uvolněním středouší se dítěti uleví.
Zánět středního ucha je vždy provázen krutými bolestmi, malé děti neztišitelně bolestivě pláčí, odmítají pít, hlavičku schovávají do peřinky. Současně se objeví různě vysoká teplota. Je ještě třeba doplnit, že stejně krutě bolí ještě nerozvinutý zánět středouší.
Dítěti lze hned v začátku příznaků ulevit:
• použitím jednak speciálních ušních kapek (např. Otipax)
• účelným čištěním nosní dutiny s použitím nosních kapek a odsávačky
• podáním léku ke snížení teploty (např. paracetamol, ibuprofen), které také tlumí bolest
Pokud se dítěti neuleví, teplota trvá nebo se zvyšuje na 39 °C a více, je třeba vyhledat odborného lékaře, který pak zvolí vhodný postup léčby.
Někdy se záněty středouší opakují a mohou být příčinou pozdější poruchy sluchu. Je lépe vždy zavčas vyhledat lékaře, protože protětí bubínku (jehož se rodiče vždy obávají) se zhojí prakticky bez jizvy, zatímco, když bubínek sám praskne, zůstává jizva vždycky. To může vést v pozdějším věku k jeho špatné funkci a tím také k poruše sluchu. Někdy se naopak jizva po samovolném prasknutí bubínku nemusí zhojit, což vede často ke chronickému středoušnímu zánětu a dalším komplikacím.
3. Co dělat v případě opakovaných zánětů středouší?
Protože většina těchto zánětů vzniká jako komplikace řady virových infektů horních dýchacích cest, je na místě především zvyšování odolnosti dítěte tak, aby se frekvence infektů co nejvíce snížila (otužování, dostatečná rekonvalescence po proběhlém infektu, po konzultaci s lékařem je možno podat přípravky na posílení obranyschopnosti organizmu, velmi pomáhá častý pobyt mimo městské prostředí, pobyt na horách, u moře - ale pouhý týden nestačí). Dítě je také nutno co nejdříve naučit smrkat.
Další možností je očkování proti bakterii Streptococcus penumoniae, což je nejčastější původce opakovaných středoušních zánětů.
4. Pomůže odstranění nosní mandle?
Nosní mandle je umístěna v zadní části nosohltanu, vypadá přibližně jako převrácená polovina vlašského ořechu, takže její povrch je velký. Při opakovaných zánětech nosohltanu tkáň nosní mandle zduří, v prohlubních se snadno udržují bakterie, zduřená nosní mandle vede ke ztíženému dýchání nosem, a tím se zhoršuje ventilace nosními průduchy.
Dítě dýchá postupně jen ústy, což vede opět ke špatné ventilaci nosní dutiny, navíc vdechuje neohřátý a suchý vzduch (odpadá nosní filtr) a kruh se uzavře. Děti v noci špatně spí, často chrápou, bývají unavené a opakované infekty komplikované středoušními záněty vedou k celkovému špatnému prospívání dítěte. V takovém případě je po posouzení odborným lékařem otorinolaryngologem odstranění nosní mandle na místě, i u malého dítěte, vyžaduje-li to jeho zdravotní stav.